Zastanawialiście się kiedyś, jak to robią ci wszyscy geniusze, że potrafią w pamięci mnożyć bardzo duże liczby? Okazuje się, że praktycznie każdy może robić to błyskawicznie i jest to na prawdę łatwe! Wystarczy znajomość tabliczki mnożenia. Sami zobaczcie!

Trochę historii…

Metoda, o której zaraz opowiem oparta jest na systemie szybkiego liczenia, którego twórcami są Hindusi. Została ona opisana w świętych księgach hinduizmu, tzw. Wedach w latach 1.500 – 300 p.n.e. Niestety przez wieki była ona zapomniana. Odkryto ją ponownie całkiem niedawno, bo w latach 1911-1918 i nazwano matematyką wedyjską. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w edukacji na Wschodzie. Jednak nie jest ona już tak popularna w innych rejonach świata. Dzięki przedstawionym tam sposobom matematyka staje się łatwa, przyjemna i zachęca do innowacji.

Pionowo i na krzyż

Jeden z algorytmów nosi nazwę pionowo i na krzyż. Tą metodą najlepiej i najszybciej mnoży się dwie liczby bliskie 100, 1.000, 10.000… Zobaczcie, jak to wygląda na przykładzie.
Pierwszym krokiem jest odjęcie obydwu czynników od liczby 100:
Teraz od pierwszego czynnika odejmujemy wynik różnicy z udziałem drugiego czynnika:

I mnożymy otrzymane wcześniej wyniki odejmowania:

I w ten oto sposób otrzymujemy wynik końcowy:

 

Uwaga 1

Jeśli wynik mnożenia jest jednocyfrowy, to zapisujemy go jako wynik dwucyfrowy przy użyciu zera.

Uwaga 2.

Jeśli wynik mnożenia jest wynikiem trzy cyfrowym, to zapisujemy tylko dwie ostatnie cyfry, a cyfrę setek dodajemy do wyniku wcześniejszego odejmowania.
 Liczby bliskie, lecz większe od 100 mnożymy w podobny sposób, zastępując tylko odejmowanie dodawaniem ale innych liczb, zobaczmy:

Identyczne metody, jak te opisane wyżej stosujemy także w liczbach bliskich 1.000, 10.000… Należy jednak zwrócić uwagę, że dopisywany iloczyn dopełnień musi mieć postać trzycyfrową – dla liczb bliskich 1.000, czterocyfrową – dla liczb bliskich 10.000, itd.

 

Prawda, że to takie proste? Co myślicie o tych metodach? Wam też się spodobały?

Zobacz także

Komentarze

comments