Dziś Międzynarodowy Dzień Kropki.


Każdy z nas, niezależnie od wieku ma jakiś talent. Dzień Kropki to znakomita okazja do pokazania go światu!

Co to za święto?

Otóż, 15.09.2003r. trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka The Dot autorstwa Petera H. Reynoldsa. Opowiada ona historię małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Z resztą zobaczcie sami:

 

Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, stając się światowym hitem. W 2009 roku nauczyciel muzyki Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom, by 15 września – na pamiątkę premiery Kropki przeczytać uczniom książkę i zorganizować działania, które pobudzą u dzieci kreatywność oraz wiarę w swoje możliwości, zachęcając do tworzenia. Motywem przewodnim ma być kropka. I tak powstała wielka światowa akcja – Międzynarodowy Dzień Kropki.

Utworzono nawet specjalną stronę dotycząca obchodów tego dnia, na której umieszczane są dzieła znanych osób: http://www.thedotclub.org/dotday/get-startedhttps://www.facebook.com/InternationalDotDay/

Matematyczna zabawa

I właśnie z okazji Dnia Kropki przygotowałam dla Was matematyczną zabawę. 🙂

Liczba uczestników: dowolna, minimum 2 osoby.

Zabawa na czas, w zależności od wieku  5-10 minut.

Moja kropka będzie zawierać liczbę – 56.

Osoba prowadząca zabawę rysuje na kartce taką właśnie matematyczną kropeczkę. Kładzie ją na środku i rozdaje wszystkim uczestnikom małe prostokątne karteczki.

Zabawa polega na wypisaniu przez uczestników największej ilości działań matematycznych, których wynik jest równy 56. Jedno działanie na jednej karteczce.

Po upływie określonego czasu uczestnicy odkładają długopisy a swoje karteczki dołączają do kropki, tworząc promienie słoneczka.

Wygrywa osoba, która ułoży najwięcej poprawnych działań – promyk tej osoby będzie najdłuższy.

Miłej zabawy! 🙂

Zobacz także

Komentarze

comments